Karwia i okolice

Dawne dzieje

 
Letniskowa historia Karwi zaczęła się w czasach dwudziestolecia międzywojennego, po tym jak wieś rybacka z niemiecka zwana Karven znalazła się w granicach Polski, jako jedna z nielicznych nad otwartym morzem. W 1932 roku doprowadzono tu bitą drogę z Władysławowa. Wieś jednak ma długą historię: nazwa, choć nie wiadomo czy odnosi się do osady, czy do miejsca, notowana jest już 1274 roku. W 1462 roku historia czy legenda umiejscawiają tu potyczkę polskiego oddziału dowodzonego przez Piotra Dunina, głównodowodzącego w trwającej wtedy trzynastoletniej wojnie z Krzyżakami zwycięską, ku uciesze miejscowej ludności.
 

Olenderskie osady

Nowsze dzieje miejscowości zaczynają się w 1599 r., kiedy starosta pucki i założyciel Wejherowa z jego kalwarią, Jan Wejher, sprowadził tu osadników holenderskich, którzy pas bagien nadmorskich zagospodarowali zgodnie ze swoim doświadczeniem: stworzyli sieć kanałów melioracyjnych, osuszyli mokradła i zamienili je w pola uprawne i łąki. Do dziś ten fragment Nordy, czyli po kaszubsku północnych regionów tej krainy, nazywany jest Holãdrami lub z polska Olendrami. Osadnicy mieszkali tu przez stulecia, zachowując język i wiarę. Pozostawili też po sobie niespotykany w tej okolicy układ wsi, zwany dwurzędówką bagienną, charakteryzujący się tym, że zagrody stoją rzędem wzdłuż drogi a pola w formie pasów ułożone są prostopadle do niej, oddzielone od siebie rowami odwadniającymi. To jednak trudno już odnaleźć w pensjonatowej zabudowie.
 

W obronie przed morzem

 
Miejscowość ograniczają kanał Karwinka od zachodu i struga Czarna Woda od wschodu. Od morza osłania letnisko pas wydm porośnięty ładnym sosnowym lasem, pełnym drzew o ciekawych kształtach, powykręcanych przez wiatr. W czasie wielkich sztormów morze jednak przedzierało się przez wydmy, zwłaszcza w miejscach, gdzie wspomniane cieki wodne znajdowały ujście do morza. By temu zapobiec na początku ubiegłego wieku wybudowano tu długą na kilometr tamę holenderską (wał przeciwpowodziowy), która zabezpieczyła osadę przed zalewaniem. Współcześnie wydmy wzmacniane są od strony morza kamiennymi konstrukcjami. Ładne to nie jest, być może skuteczne.
 

Warto wiedzieć

 
* W 1957 roku wybudowano w Karwi kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego
* W 1978 nieopodal Karwi osiadł na mieliźnie holenderski statek Anna Broere, przewożący na pokładzie toksyczne chemikalia. Szczęśliwie udało się uniknąć katastrofy ekologicznej.
* Karwia leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Otacza ją kilka rezerwatów. W rezerwacie Moroszka na naturalnym stanowisku, można zobaczyć maliny występujące jedynie w Skandynawii o jasnych, prawie pomarańczowych owocach, dojrzewających jesienią.
 
Żródło:
https://www.krajoznawcy.info.pl/letnisko-z-holenderska-tradycja-3252

Content Blocks

Oferty

Zobacz wszystkie oferty


Oficjalna strona
Rezerwuj bezpośrednio

SPA & WELLNESS
poznaj paletę zabiegów
w Amber Spa

RESTAURACJA
TAWERNA ZŁOTA
nadmorskie pyszności

UROKLIWA OKOLICA
piaszczysta plaża, błękit morza...